Правила користування електронним каталогом

За допомогою електронного каталогу можна здійснювати пошук документів та переглядати інформацію про них. Шукати документи можна як за атрибутами (автор, назва, інші вихідні дані) так і за належністю документів до тієї чи іншої теми.
1. Пошук теми в класифікаторах.
2. Пошук за атрибутами.
3. Перегляд результатів пошуку.
4. Замовлення документів.

1. Пошук теми в класифікаторах.

Класифікатори тем призначені для полегшення пошуку необхідних документів. Рубрики у класифікаторах називаються темами. При виборі певного класифікатора будуть відображені теми, які містяться в ньому. Вибравши одну з тем, відкриваємо її, тобто виводимо всі підтеми і т.д. Продовжуйте пошук таким чином, поки не знайдете потрібну тему. При знаходженні необхідної теми натискаємо <Шукати>.

Якщо не вдається знайти тему в ієрархії класифікаторів, можна спробувати її відшукати за контекстом. Для цього введіть пошуковий вираз в полі <Пошук теми за класифікаторами> і натисніть кнопку <Шукати тему>. З'явиться перелік тем, що відповідають умові пошуку. Виберіть необхідну тему, натисніть <Шукати>.

Пошуковим виразом може бути слово або сполучення слів у форматі:
- іменник (називний відмінок, однина);
- іменник (називний відмінок, однина) + прикметник (механіка квантова);
- загальновживана абревіатура, наприклад, ТОЕ (теоретичні основи електротехніки), АСУ (автоматизовані системи управління).

Винятком є вирази, що не використовуються в однині (наприклад, <відходи>), сталі вирази та власні назви (наприклад, <Болонський процес>).

Вираз для пошуку можна вводити як у повному, так і в усіченому вигляді. Застосування усічення слугує для розширення результатів пошуку (наприклад, <інновац>, <електротех>).

Класифікатор <Автори ВНТУ> дозволяє здійснити швидкий пошук праць викладачів та співробітників університету за відповідним прізвищем автора.

Класифікатор <Персоналії> складається з переліку прізвищ загальновідомих діячів науки, культури, мистецтва. За допомогою даного класифікатора можна відібрати документи з інформацією про діяльність особи за її прізвищем.

2. Пошук за атрибутами.

При пошуку за атрибутами можна відібрати документи, атрибути яких (поля бібліографічного опису, такі як <Автор>, <Назва>, <Рік видання> тощо) мають необхідні значення. Спочатку на сторінці виводиться скорочений перелік найбільш уживаних атрибутів. Якщо потрібно виконати пошук за більш специфічними атрибутами, натисніть кнопку <Розширений перелік полів>. Щоб повернутися до скороченого переліку, виберіть кнопку <Скорочений перелік полів>.

При пошуку за назвою можна шукати не лише за початком назви, але й за окремими словами, що входять до назви.

При пошуку за роком видання передбачено два поля. Якщо заповнене перше з них, будуть відібрані всі документи, видані цього року і пізніше. Якщо заповнене друге поле, будуть відібрані всі документи, видані цього року і раніше. Якщо заповнено обидва поля ¬ перевіряються обидві умови. Наприклад, якщо нам треба відібрати всі документи, видані у 2014 році, в обох полях вводимо значення <2014>.

При пошуку за анотацією доцільно ввести тільки частину слова і знак *, наприклад, <електромех*>.

Деякі атрибути, такі як <Мова> чи <Вид документа> мають фіксований перелік можливих значень. Тому для них значення не вводиться, а вибирається із запропонованого списку.

Пошук за атрибутами комбінується з пошуком у каталогах тем, тому якщо ви вибрали певну тему, пошук за атрибутами буде виконуватися лише серед документів, що належать до цієї теми. При комбінованому пошуку можна задавати будь-яку кількість критеріїв у будь-якій комбінації, щоб звузити пошук. Найбільш часто використовувані критерії пошуку це: <Ключові слова>, <Автор>, <Вид документа>, <Назва документа>, <Мова>, <Рік видання>.

Використовуючи атрибут <Навчальна дисципліна>, користувач має змогу переглянути документи для книгозабезпечення конкретної дисципліни. Перелік дисциплін вибирається з випадаючого списку.

Для пошуку дипломних та магістерських кваліфікаційних робіт за назвою спеціальності необхідно скористатися розширеним пошуком і у полі <Додаткові відомості щодо назви> ввести назву спеціальності. Якщо необхідно знайти документ за виконавцем або керівником роботи, то в полі <Додаткові відомості про відповідальність> вводимо прізвище виконавця або керівника.

3. Перегляд результатів пошуку.

Після того, як необхідні умови вибору введені, вкажіть, скільки документів виводити на одній сторінці (стандартна кількість - 20) і натисніть кнопку <Шукати> в нижній частині пошукової форми. Крім результатів пошуку, на сторінці будуть виведені критерії пошуку (для контролю), загальна кількість знайдених документів і діапазон документів.

Якщо знайдених документів - 0, перевірте критерії пошуку. Можливо, було введено "зайві" умови, або деякі дані введені неправильно (наприклад, зроблено орфографічну помилку). Якщо все введено правильно, це означає, що відповідних документів у бібліотеці немає або інформація про них ще не занесена до бази даних системи.

У списку наводиться лише найважливіша інформація про документи. Якщо необхідні більш детальні відомості про документ, виберіть посилання <Опис документа>.

Доступ до електронних версій документів надається тільки зареєстрованим користувачам.

Під час перегляду результатів пошуку користувач має можливість створити список вибраних документів. Для цього необхідно під кожним вибраним документом натиснути кнопку <Додати до списку>. Щоб переглянути список вибраних документів, натискаємо кнопку <Відібрані>. За допомогою кнопки <Прибрати зі списку> можна його редагувати. По бажанню користувача можна роздрукувати список, натиснувши кнопку <Версія для друку>.

4. Замовлення документів.

Скориставшись результатами пошуку, можна замовити певні види документів. Замовлення можливе тільки для авторизованих користувачів. Для замовлення натисніть кнопку <Замовити>, якщо така існує під описом документа. Після натискання з'являється інформація про документ та місце його видачі. Для підтвердження замовлення натискаємо <Замовити документ>. Термін обробки замовлення — 1 робочий день. Інформація про замовлення буде відображатись в електронному формулярі в графі <Стан замовлення>. При зміні статусу <замовлено> на статус <знайдено> документи на полиці бронювання зберігатимуться протягом 3-х робочих днів. Після закінчення терміну бронювання замовлення анулюється.

 
Український Фондовий Дім Інформаційно-пошукова система 'УФД/Бібліотека'